Szczepienia | Walka z fałszywymi informacjami - zgłoś fake newsa

Szczepionki przeciwko COVID-19. Walka z fałszywymi informacjami

Szczepienia są nadzieją na lepsze jutro i powrót do normalności. To także zwieńczenie ciężkiej pracy naukowców z całego świata. Mimo tego wokół szczepionki przeciw COVID-19 powstały mity, które należy dementować. 

 

Słyszymy nieprawdziwe informacje jakoby szczepionki miały być nieskuteczne, bo ludzie chorują dalej, nawet po szczepieniu, że są niesprawdzone i niebezpieczne, bo zbyt szybko powstały, w sieci pojawiają się także informacje, że szczepionka może wpływać na ludzki genom, że przemilczane są skutki uboczne po szczepieniu, że szczepionki szkodzą i nie ma żadnej pandemii, a szczepionka to spisek koncernów farmaceutycznych.

 

Na stronie ministerialnej jest specjalna zakładka, która jest na bieżąco aktualizowana (bezpośredni link: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dementujemy-nieprawdziwe-informacje). Tu można znaleźć wiarygodne informacje o szczepionce. Korzystajmy ze sprawdzonych źródeł np. www.gov.pl/szczepimysie lub www.szczepienia.pzh.gov.pl. Jeżeli natknęliśmy się na niepokojące treści w Internecie, które naszym zdaniem są nieprawdziwe, można je zgłosić przez prosty formularz. Wystarczy przesłać link do miejsca, gdzie pojawiają się wprowadzające w błąd informacje - Zgłoś fake news przez formularz.

 

 

Szczepionka – bezpieczne narzędzie walki z COVID-19

 

Szczepionka jest bezpieczna. Zanim trafi na rynek, musi uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. W przypadku tej grupy produktów wymagania są niezwykle rygorystyczne. W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.

 

Ocena dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego – w tym także szczepionek. Rygorystyczne wymagania dotyczące badań skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek są większe niż w odniesieniu do innych produktów leczniczych. Celem jest jak najszybsze zapewnienie dostępności skutecznego i bezpiecznego produktu do walki z pandemią. W przypadku szczepionki na COVID-19 terminy administracyjne zostały skrócone. Co ważne, te ułatwienia nie obniżają obowiązujących wymogów.

 

Punkty szczepień w Giżycku:

  • Giżycka Ochrona Zdrowia Sp. z o.o. (Szpital przy ul. Warszawskiej 41), nr tel. 608 787 366,
    szczepienia odbywają się w soboty, dzwonić można w każdy dzień tygodnia.
  • NZOZ Poradnia Lekarzy Medycyny Rodzinnej Zbigniew Gugnowski Spółka Partnerska
    (Przychodnia przy ul. Wodociągowej 17) nr tel. 87 429 40 55.

https://gizycko.pl/gizycko-sie-szczepi/ 

 

 

Informacje, foto: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dementujemy-nieprawdziwe-informacje