2019-08-13
MIEJSKA GRA TERENOWA
i projekt "Niepodległa"
Gra terenowa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” 2019
Uczcimy Niepodległość po raz kolejny!
ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GIŻYCKA DO UDZIAŁU
W MIEJSKIEJ GRZE TERENOWEJ
Uczestnicy gry zawitają m.in. 20 sierpnia o godz. 10.00
do Urzędu Miejskiego:)
MIEJSKA GRA TERENOWA „Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka” odbędzie się 20 i 21 sierpnia. Drużynę można zapisać w Młodzieżowym Klubie Pełna Chata do 15 sierpnia. Każda drużyna składająca się z maksymalnie 6 osób, w tym minimum 1 osoby dorosłej dostanie kartę pracy z mapą oraz zagadkami do rozwiązania na czas podczas spaceru przez miasto w dniu rozgrywek. Dla najszybszych trasa powinna zająć ok. godziny. Przy zapisach organizator wyznaczy dzień oraz godzinę startu w zależności od kolejności zgłoszeń.
W ramach projektu zorganizowany został również Konkurs plastyczny z nagrodami „100 lat Niepodległej Polski oczami, dzieci, młodzieży i seniorów” (1.08 – 12.08.2019, bez ograniczeń wiekowych, dowolna interpretacja tematu oraz technika wykonania). Budżet przewidziany na nagrody dla uczestników konkursu i gry terenowej to 2000 zł. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbędzie się na ognisku kończącym projekt na Wzgórzu Świętego Brunona w ostatnim tygodniu sierpnia.
O PROJEKCIE
Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku w partnerstwie z Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej zajęła 94 miejsce w programie dotacyjnym „Niepodległa 2019”. „Miejska integracja międzypokoleniowa” to 3 miesięczny cykl wykładów historycznych i zajęć animacyjno-artystycznych zaplanowanych w Giżycku. Celem projektu jest nauka historii Polski skupiając się głównie na naszym Mieście Giżycku poprzez zabawę, zdrową rywalizację, integrację międzypokoleniowa, poznanie nowych technik plastycznych i kreatywne myślenie.
Pierwsza część zajęć plastycznych czyli rysunek, szkic oraz wykłady historyczne odbyła się w czerwcu. Głównym celem było poznanie lokalnych zabytków miasta Giżycko oraz nauka szkicu i światłocienia.
Zwiedzanie miasta i nauka rysunku w plenerze dała uczestnikom realny obraz zabytków. Dzieci namalowały: Twierdzę Boyen, wieżę ciśnień, most obrotowy, zamek krzyżacki, piekarnię Rogelskiego, szpital, kościół ewangelicko-augsburski, Sanktuarium świętego Brunona, budynek poczty oraz XIX wieczne kamienice.
Kolejna technika to malowanie na szkle dzięki której zostały utrwalone ważne symbole narodowe, które należy szanować. Malowała zarówno młodzież jak i przedszkolaki.
Foto: CPUiIS Giżycko
Podczas warsztatów rozmawiano dużo o szacunku do symboli i ich znaczeniu. Odbyła się lekcja historii oraz mały quiz dla uczestników zajęć.
W opanowaniu trudnej techniki malowania portretów wychowawczyniom z klubu „Pełna Chata” pomogły seniorki z Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. Na powstałych obrazach znaleźli się: Józef Wybicki, Józef Piłsudski, Papież Polak – Jan Paweł II, Irena Sendlerowa oraz Wojciech Kętrzyński. Celem zajęć była integracja między pokoleniowa. Dzięki temu podopieczni klubu mogli zaczerpnąć wiedzy od seniorek oraz nauczyć się empatii i posłuchać jak wygląda przeszłość oczami naszych dziadków i dlaczego pamięć o odzyskaniu Niepodległości przez Polskę jest ważna.
Za pomocą pasteli zostały utrwalone piękne mazurskie krajobrazy. A pracami manualnymi zakończono część artystyczną. Stworzone grafiki będą uzupełnieniem mapy i scenariusza w miejskiej grze terenowej „Od niemieckiego Lotzen do polskiego Giżycka”.
Z projektu „Niepodległa” 2019 pozyskano 10 000 zł, które przeznaczone są na zakup dobrej jakości materiałów plastycznych, dzięki którym stworzona została galeria prac dostępna podczas gry terenowej, a dzieci bezpłatnie mogą brać udział w profesjonalnych zajęciach artystycznych. Warsztaty prowadzi pomysłodawczyni i autorka projektu Agnieszka Lesisz w Klubie Młodzieżowym „Pełna Chata” we współpracy z wychowawcami wszystkich placówek Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.