Sąsiedzi dobrymi przyjaciółmi - międzynarodowe obozy
PRZEJDŹ WYŻEJ
Wyposażenie szkół podstawowych oraz gimnazjów w sprzęt i pomoce
Przebudowa ulicy św. Brunona
Wrota Warmii i Mazur - informatyzacja administracji publicznej
Żeglarstwo dyscyp. sportową łączącą Giżycką i Vareńską młodzież
Sąsiedzi dobrymi przyjaciółmi - międzynarodowe obozy
Transgraniczne warsztaty artystyczne „Pod gwiaździstym niebem"
Baltic Fort Route - Szlak Nadbałtyckich Twierdz
Wymiana młodzieży-poprzez historię i kulturę poznajmy siebie
Mój sąsiad moim przyjacielem - obozy integracyjne
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Programu Sąsiedztwa
Litwa – Polska - Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej
INTERREG III A/TACIS CBC
„SĄSIEDZI DOBRYMI PRZYJACIÓŁMI –
MIĘDZYNARODOWE OBOZY DZIECI I MŁODZIEŻY”
Wartość projektu:
75.500 EUR, z czego 75 % czyli 56.625 EUR pozyskano z Interregu III A
Czas trwania projektu: 10 miesięcy
Koordynator projektu:
Wydział Promocji i Integracji Europejskiej
Urzędu Miejskiego w Giżycku
Projekt dotyczy wymiany dzieci i młodzieży szkolnej
z Giżycka i Alytusa na Litwie
Projekt nr 2005/009 pt.: "Sąsiedzi dobrymi przyjaciółmi – międzynarodowe obozy dzieci i młodzieży" otrzymał
miano najpopularniejszego projektu sierpnia 2007
zdobywając 26 głosów.
więcej na stronie:
www.interreg3a.org/interregpl
Odległość dzieląca Giżycko i Alytus nie jest duża, co stanowiło czynnik ułatwiający zacieśnienie współpracy. Miasto Giżycko pragnęło dotychczasowe kontakty z litewskimi Trokami i Vareną poszerzyć o wymianę dzieci i młodzieży z kolejnym partnerem z Litwy.
Głównym celem projektu było nawiązanie trwałych kontaktów transgranicznych pomiędzy młodzieżą szkolną. Wymiana pozwoliła także jej uczestnikom na poznanie regionu sąsiada, przybliżenie jego kultury i historii.
Odbiorcą projektu była 160-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Giżycka oraz Alytusa w wieku 7-16 lat, a także nauczyciele, animatorzy kultury, samorządy i jednostki im podległe zajmujące się młodzieżą.
Dzięki kontaktom nawiązanym w ramach wymiany, społeczności lokalne mogły pośrednio poznać się nawzajem.
Podczas wymiany letniej (7-20 oraz 10-23 sierpnia 2006 r.) młodzi Polacy i Litwini wzięli udział w 14 – dniowym obozie żeglarskim w okolicach Giżycka. W ramach kursu żeglarskiego odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne na wodzie, przygotowujące do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Zimą (5-14 stycznia 2007 r.) grupa litewska przyjechała do Giżycka, gdzie uczestniczyła wspólnie z giżycczanami w obozie integracyjnym. Dodatkowo uczestnicy projektu mieli okazję poznać walory kulturalne, turystyczne i naturalne naszego regionu.
W ramach wymiany prowadzone były zajęcia sportowe, kulturalne i artystyczne. Odbyły się wycieczki po okolicy celem zapoznania się z dziedzictwem kulturowym regionu. Wśród atrakcji przewidziano m.in.: zwiedzanie Giżycka i Twierdzy Boyen, wycieczki krajoznawcze do: Mamerek (bunkry), Owczarni (Muzeum Mazurskie), Woliska (ostoja żubrów) i Gdańska, wycieczkę do pracowni ceramicznej Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, naukę żeglowania, rejsy statkiem, zawody pływackie, zabawy w dwa ognie i badmintona, ogniska, rozgrywki w tenisa stołowego, piłkę siatkową, nożną i bilard, konkursy plastyczne, lekcje ekologiczne na ścieżce dydaktycznej, projekcje bajek i filmów, zajęcia komputerowe, dyskoteki, karaoke, naukę piosenek w języku polskim i litewskim.
Uroczyste zakończenie projektu z udziałem władz Giżycka, realizatorów projektu, przedstawicieli Alytusa, mediów, społeczności lokalnej, dzieci i młodzieży z Giżycka, Domu Dziecka w Alytusie i Valkininku, nastąpiło 13 stycznia 2007r. Podczas spotkania uczestnicy projektu zaprezentowali program artystyczny i wspólnie wykonali piosenki w języku polskim i litewskim. Była również prezentacja multimedialna z przebiegu projektu i informacją o współfinansowaniu przedsięwzięcia przez UE, a zwycięzcom licznych konkursów i zabaw wręczone zostały nagrody. Wszyscy obecni mogli również zapoznać się z życiem obozowiczów dzięki stworzonej przez młodych kronice projektu. Uwieńczeniem dnia był integracyjny mecz piłki nożnej.
Podczas obozów polskie i litewskie dzieci miały szansę poznania regionu sąsiada, jego kultury, historii i lokalnych tradycji. Była to również okazja do wykorzystania znajomości języka angielskiego.
Wszystko to z pewnością służy kształtowaniu nowej otwartej tożsamości regionalnej: twórczej aktywności, tolerancji i otwartości. Młodzież uczy się umiejętności współpracy, czego wymiernym efektem są nawiązane trwałe kontakty transgraniczne.
Nauczyciele, animatorzy kultury, a także samorządy i jednostki im podległe, realizujące zadania wynikające z zakresu edukacji, miały możliwość poznania nowych form pracy na rzecz ludzi młodych z zakresu: edukacji, kultury, historii i promocji własnego regionu. Dzięki realizacji projektu nie tylko młodzież, ale także te jednostki miały szansę stworzenia sieci kontaktów, umożliwiającą realizację w przyszłości wspólnych przedsięwzięć i tworzenie wspólnych programów.
Wymiana z pewnością wpłynie na dalszy rozwój współpracy między miastami i zaowocuje kolejnymi projektami, dzięki którym zacieśnione zostaną więzi obu społeczności.