Spotkanie autorskie z Ryszardem Boczoniem | 17 maja

Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku oraz księgarnia ODEON zapraszają na spotkanie autorskie z Ryszardem Boczoniem. Wydarzenie poświęcone jest najnowszej publikacji, wydanej we współpracy z Miastem Giżycko, pt. "Satyrki po Giżycku"

Spotkanie zaplanowane 17 maja o 17.00 w księgarni Odeon, będzie okazją do porozmawiania z twórcą i uzupełnienia swoich egzemplarzy o wpis pana Boczonia. 

Plakat

 

Część graficzną i skład wykonał giżycki artysta - Janusz "Pele" Pilecki. Wydaniem publikacji w roli redaktor prowadzącej i doborem odpowiednich utworów do wydania, zajęła się kierownik Biura Promocji Małgorzata Kulas-Szyrmer.

 

Ryszard Boczoń: "Z przyjemnością przekazałem MIASTU swą twórczość, w efekcie czego powstał zbiorek utworów wybranych, wśród których jest wiele promujących Mazury i niewątpliwie samo Giżycko. Pomysł wydania tomiku omawiałem osobiście z panem burmistrzem, który był otwarty na pomysł pokazania w szerszy sposób giżyckiej publiczności utworów właśnie o mieście, jego życiu i mieszkańcach. Przygotowałem obszerny wybór utworów spośród ponad 2500 fraszek, epigramatów, limeryków i w owocnej współpracy z panią Małgorzatą Kulas – Szyrmer utworzony został zbiorek SATYRKI PO GIŻYCKU. Cieszę się, że 7 tomik mojej twórczości powstał właśnie w Giżycku i we współpracy z miastem." 

 

Ryszard Boczoń

Fot. gizycko.pl / J. Maciejewska-Kucfir

 

Ryszard Boczoń urodził się w 1946 r. w Gorlicach (obecnie woj. małopolskie). Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył również pedagogikę obronną w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy.
W ostatnich dniach października 1965 r. przybył do Giżycka i został na stałe. W latach 2009–2017 mieszkał w Sokołowie Podlaskim. Od 1968 r. jest żonaty z giżycczanką Elżbietą, obecnie emerytowaną nauczycielką Szkoły Podstawowej nr 4 w Giżycku, ma dwie córki, Agnieszkę (nauczycielkę) i Annę (lekarza weterynarii), a także trzech wnuków i jednego prawnuka. Od najmłodszych lat jest również kibicem sportowym wielu dyscyplin.

 

Przygodę z fraszką rozpoczął po maturze. Będąc na spotkaniu z Janem Izydorem Sztaudyngerem w Krakowie, tak zafascynował się mistrzem tego gatunku, iż zaczął próbować swoich sił. Naśladownictwo mistrza nie było jednak jego ambicją, więc poszukiwał własnego stylu i po wielu próbach oraz po wielu latach odnalazł go w epigramacie. Nie stroni od innych gatunków literackich. Tworzy fraszki, panegiryki, pastisze, bajki zwierzęce oraz wiersze liryczne opisujące piękno Podhala a także Mazur.

Ryszard Boczoń

Fot. z archiwum p. Boczonia

 

Początkowo jego fraszki drukował „Głos Nauczycielski”, a limeryki suwalskie „Krajobrazy”. Debiut literacki miał miejsce w 1999 r., kiedy nakładem Wydawnictwa „Hańcza” z Suwałk ukazał się tomik „Fraszki i limeryki suwalskie” sponsorowany przez ówczesnego wojewodę suwalskiego. W 2002 r. Centrum Animacji KOA Jerzego Piekarskiego w Giżycku wydało następny tomik „Satyrki 2”. W 2004 r. Wydawca „Tygodnia Giżyckiego” wydał tomik „Refleksje wierszem spisane”, zawierający kilkadziesiąt epigramatów satyrycznych, drukowanych wcześniej w gazecie. W 2013 r. ukazał się tomik „Epigramaty i fraszki”, a w 2014 r. „Językowe igraszki” sponsorowane w całości przez Powia- towy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim.

 

Autor kilkakrotnie nagradzany przez „Gazetę Gorlicką” za liryki opiewające piękno Beskidów i Podhala. Za całokształt twórczości w 2009 r. otrzymał nagrodę literacką, przyznaną przez burmistrza Giżycka, gdzie przez wiele lat współpracował ze wszystkimi tytułami lokalnymi, z kilkoma nawet równocześnie. W 2017 r. wydany został w Sokołowie Podlaskim przez kilku sponsorów szósty zbiorek „Refleksje” z ponad 2000 utworów, wyrażonych w różnych formach literackich.