Apel do mieszkańców o pomoc wolno żyjącym kotom

Każdego roku w porze jesienno-zimowej, zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców Giżycka o pomoc wolno żyjącym kotom z terenu naszego miasta.

Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie powinny być wyłapywane i wywożone w przypadkowe miejsca. Nie można ich przepędzać, straszyć i płoszyć. Wspólnie powinniśmy stworzyć im właściwe warunki bytowania w miejscach, w których stale przebywają. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż koty wolno żyjące są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega nadmiernemu rozprzestrzenianiu się gryzoni - apelują pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.   

 

Brak możliwości schronienia przed zimnem i deszczem jest szczególnie istotny w okresie zimy, kiedy słabsze osobniki lub kocięta mogą mieć problemy z przetrwaniem. Dlatego ważne jest, aby oprócz regularnego dokarmiania zapewnić kotom otwarte okno w piwnicy lub wejście umożliwiające swobodny dostęp do ciepłego pomieszczenia. Pomoże to zwierzętom przetrwać okres wzmożonych chłodów oraz umożliwi całoroczne bytowanie.  

  • Urząd Miejski w Giżycku każdego roku rozdaje nieodpłatnie suchą karmę dla kotów wolno żyjących. W tym roku rozdaliśmy ok. 2,5 tony karmy.
  • W swoich zasobach Urząd posiada drewniane – ocieplone domki dla kotów, które mieszkańcy mogą otrzymać bezpłatnie. Domki zapewnią kotom schronienie oraz sprawią, że zwierzęta nie będą wchodziły na klatki schodowe i zanieczyszczały części wspólnych podwórek, nieruchomości i terenów publicznych. Ustawiając je w odpowiednich miejscach można zapewnić spokojne bytowanie zwierzętom oraz uniknąć konfliktów sąsiedzkich. Aby otrzymać domek dla bezdomnych kotów, należy zgłosić się z wnioskiem do Urzędu Miejskiego w Giżycku wskazując jego lokalizację. Na piśmie musi znaleźć się zgoda zarządcy terenu (wspólnota, spółdzielnia mieszkaniowa itp.), na którym stanie domek.
  • Każdego roku prowadzona jest także akcja finansowania sterylizacji kotek wolno żyjących (w tym roku także kastracji), aby w maksymalny sposób ograniczyć nadmierny rozród tych zwierząt.

  Brak dostępnego opisu zdjęcia.